AB’den Belarus’a yeni yaptırımlar bekleniyor

AB’den Belarus’a yeni yaptırımlar bekleniyor

Yaptırımların uçağın indirilmesinde rolü bulunan 80’e yakın şahıs ve kuruluşu kapsaması planlanıyor. Buna ek olarak bakanlar, Belarus'un bankacılık ve petrokimya gibi sektörlerini hedef alan ekonomik yaptırımları ele alacak. AB dışişleri bakanları, bugünkü toplantılarında Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile de bir araya gelecek. 

Irak konusunda AB’nin bu ülkeye yardımları ve Irak ta ekimde yapılacak seçimler öncesinde AB’nin gözlemci heyeti göndermesi, seçimlerin sağlıklı düzenlenmesi için gerekli yardımlar gibi meseleler konuşulacak. Türkiye'de konuşulacak Bu hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi’nin konularından biri Türkiye olacağı için dışişleri bakanlarının gündeminde Türkiye de bulunacak. 

AB yetkilileri, Türkiye ile AB arasında uzun süre gergin seyreden ilişkilerin olumlu bir yola girdiğini ve bunun devam etmesini istediklerini belirtiyor. Suriye ve Libya gibi bölgesel konularda da önceki aylara göre Türkiye AB’nin birbirine daha yakın olduğu ancak ilişkilerde Kıbrıs konusunda Türkiye ve AB’nin değişik pozisyonları bulunduğu dile getiriliyor.

Diğer Haberler