Ali Koç'tan, "Koç Holding'i mi yönetmek zor, Fenerbahçe'yi mi sorusuna yanıt!

Ali Koç'tan, "Koç Holding'i mi yönetmek zor, Fenerbahçe'yi mi sorusuna yanıt!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Özelllikle kulüplerin borcunun ürkütücü boyutta olduğunu dile getiren Ali Koç, "Koç Hoding'i mi yönetmek zor, Fenerbahçe'yi mi sorusuna ise, "Fenerbahçe" cevabını verdi. Ali Koç, "(UEFA Kulüp Lisans Karşılaştırma Raporu'nda) Avrupa da yalnızca Fenerbahçe’nin net borcunun duran varlığından çok olduğunu belirtmişler. Fenerbahçe, UEFA’nın değerlendirmesine göre Avrupa da en riskli kulüp. 

Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmaya göre alacaklar kaynaktan kesiliyor. Dolayısıyla borçlar düşüyor. Borçlarımızı az da olsa indirebildik. 2.5 yıldır borç artmadı, azaldı. İster istemez harcama terbiyesi olacak. Yalnız, bu işler bir gecede olmuyor ama doğru yoldayız. Takım bütçesinde yüzde 20 lik bir düşme söz konusu olacak. Yeni yapılandırma anlaşmasında 2 10 yıllık bir vade söz konusuydu. Yani, 2 yıl ödemesiz (yalnızca faiz ödemeli) toplam 12 yıllık vadede ana para da sıfıra inebilecekti. Son anda 2 7 ye indirildi vade. Bu haliyle borç sıfırlanmaz. 

Ana paranın yüzde 45 i ödenmiş olur. Fenerbahçe'yi yönetmek, Koç Holding'i yönetmekten zor. Sınıfta kalmadık, ama başarılı da olamadık. 4 yıllık yayın geliri 2 milyar dolar olacaktı. Daha ilk yılında 35 milyon dolar kesildi, kur sabitlendi. İş dakika 1, gol 1 gibi başladı. Sonra her dönem indirimler art arda geldi. Yabancı futbolcuların neredeyse en yaşlıları Türkiye ye geliyor. Türkiye, ihtiyar yabancı futbolcu çöplüğü olmamalı. Belki de 30 yaşını aşmış yabancı futbolcuların transferine yasak konulmalı, izin verilmemeli" dedi.

Diğer Haberler