Almanya ordusunda 90 yıl sonra ilk: Askeri hahambaşı görev yapacak

Almanya ordusunda 90 yıl sonra ilk: Askeri hahambaşı görev yapacak

Almanya Savunma Bakanlığı, Alman ordusunda 90 yıl aradan sonra ilk askeri hahambaşının göreve getirildiğini açıkladı. Almanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Macar asıllı Haham Zsolt Balla’nın 300 Yahudi asker ve ailesinin dini ihtiyaçlarından sorumlu olacağı bildirildi. Alman ordusunda 90 yıl aradan sonra ilk askeri hahambaşının göreve getirildiği açıklandı. 

Macar asıllı Haham Zsolt Balla, 21 Haziran 2021'de resmi olarak Almanya ordusunda göreve başlayacak. Askeri haham Balla, Berlin'de vazife yapacak ve Alman ordusunda vazife yapan yaklaşık 300 Yahudi asker ve ailesinin dini ihtiyaçlarından sorumlu olacak. Haham Balla, yurt dışındaki görevlere de katılacak

Bakanlık açıklamasında, kararın 2019 yılında alındığı ve Almanya da Yahudi cemaatlerinin çatı örgütü olan Yahudiler Merkez Konseyi (ZdJ) ile Almanya Savunma Bakanlığı arasında bir anlaşma imzalandığı belirtildi. ZdJ Başkanı Josef Schuster ise bu atamanın Almanya'daki Yahudi toplumu için tarihi bir gün olduğunu belirterek orduya askeri hahamların atanmasıyla, Almanya'daki Yahudi yaşamında yeni bir sayfa açılacağını vurguladı.

Diğer Haberler