Xiaomi deprem tahmin sistemi ölümleri azaltabilir

Xiaomi deprem tahmin sistemi ölümleri azaltabilir

Dünyanın önemli bir bölümü yoğun zelzele tehlikesi ile karşı karşıya. Özellikle Asya bölgesi çok sert depremler yaşayabiliyor. Bu durumun farkında olan şirket, Çin başta olmak üzere büyük bir çalışma başlattı. Bu çalışma doğrultusunda depremler için erken uyarı sistemi oluşturuldu. Yapılan son testlere göre Çin’in 25 kentinde kullanılabilir bir sistem ortaya çıkarıldı. 

Yaklaşık olarak 35 depremin tespit edildiği söylendi. Tüm bu gelişmeler ile birlikte depremlerde ölü sayısının büyük bir azalma kaydedeceği tahmin ediliyor. Akıllı telefonlarda yer alan yerleşik sensör sistemleri bunu sağlayabiliyor. Eğer sismik sinyaller tespit edilir ve bunun yaratabileceği zelzele ortaya çıkarılırsa cihazınız erken uyarı veriyor. Kısacası depreme önceden hazırlıklı hale gelebiliyorsunuz. Bu yeni teknolojinin özellikle Asya ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılması bekleniyor. 

Dünyanın en çok zelzele olan bölgeleri içerisinde yer alan Güneydoğu Asya ülkeleri hasar miktarını azaltabilir. Şirketin bu yeni çalışması henüz araştırma ve geliştirme aşamasında. Peki sizce Xiaomi erken zelzele uyarı sistemi can kayıplarını önleyebilir mi? Kripto para piyasası yine ekside

Diğer Haberler